Yoga'ya Birde Bu Açıdan Bak!

Yoga'ya genel bir bakış

Yoga'ya Birde Bu Açıdan Bak!

 

         Yoga artık günümüzde neredeyse her şehirde, her spor salonunda ya da yoga stüdyoları ile görmeye alıştığımız bir kavram haline gelmeye başladı. Peki nedir ya da ne değildir bu Yoga?

 

         Hayatında Yoga yapmamış herhangi bir insanın bile artık yoga hakkında bir fikri var. Çünkü bu kavram o kadar gözümüzün önünde ki insan zihni ister istemez onu bir yere koyup sınıflandırıyor. Çoğunluk olarak da Yoga'nın sanki fiziksel bir egzersiz ya da sadece sabit oturarak ‘OM’ sesi çıkarılan bir aktivite olarak algılanması. Yoga yapmamış ve sadece dışarıdan bakan bir insana bir nevi kültür fizik hareketleri hatta sosyal medyada göründüğü kadarıyla akrobasi hareketleri gibi geliyor bazen insanlara. Hatta sırf bu akrobasi şovu yüzünden kendi çevremde bile yogaya başlamak isteyip de başlamayan kişiler mevcut. Bu kişilerin algıları da genellikle 'ben bu hareketleri yapacak kadar esnek ve güçlü değilim' ya da 'bu hareketleri yaparken sakatlanırım endişesi' oluyor. Aslında sanıldığının aksine amaç o pozları mükemmel olarak yapmak değil o pozları yapmaya çalışırken kişinin o süreçte deneyimledikleri ve kendini gözlemleyerek anlaması.

         Günümüz gösterişin ön planda olduğu sosyal medyada bu algının oluşması gayet kaçınılmaz. Tabi bu yazıyı yazma amacımda yogayı hayatında hiç uygulayıp deneyimlememiş birine YOGA 'yı tanıtmak her ne kadar bir makaleye sığmayacak olsa da! Çünkü yoga yapmaya başlamadan önce ne yazık ki bende benzer düşünce kalıplarına ve algılara sahiptim. Ama şükürler olsun ki yol öyle bir şekilde Yoga ile tanıştırdı ki bu algılarım değişti ve Yoga'nın ne olduğunu anlamaya başladım ve şimdi de  bu yolda yürüyorum.

 

         Yoganın tarihi aslında insanlığın yazılı tarihi kadar, hatta daha da eskidir. Kimi kaynaklara göre M.Ö 5000 ila 10.000 yıl arasında bir tarihi bulunmakta. Yani gerçekten köklü ve antik çağlardan beri var olan ve günümüzde hala var olmayı sürdüren bir öğreti.

 

         

 

         Yoga bir Öğreti. Kişinin kendi içerisindeki gerçek yani kendisi ile bütünleşmesini sağlayan bir YOL. Hatta deyim yerindeyse kişinin kendinden kendine gittiği bir yol diye tanımlanabilir. Yani görünen o hareketlerin arkasında, hareketler vasıtası ile görünmeyen daha büyük bir gerçege, kişinin kendi özüne ulaşma gayreti bulunmakta. Asana yani fiziksel hareketleri içeren pratik kısmı sadece bir basamak ve bu yoldaki basamaklardan bir tanesi. Asana pratiğinde amaç o pozları mükemmel olarak yapmak değil, o pozlara girerekken ya da yapmaya çalışırken kişinin o süreçte deneyimledikleri ve kendini gözlemleyerek kendini görmesi.

         Yoga aslında 8 basamaktan oluşan ve her basamağı kişinin kendi ve etrafı ile bütünleşerek, kendine gittiği bir YOL.

 

           Kendine doğru ilerlemeyi sağlarken birçok yan faydası bulunan bir yol. Fiziksel hareket kısmı yani asanalar, kas, eklem, tendon ve kemiklerin daha güçlü ve esnek olmaları için yardım ederken, aynı zamanda iç organlara masaj etkisi yaparak, organların düzgün çalışmasını sağlamakta. Vücut, yapılan hareketler sayesinde daha zinde kalarak dengeli ve uyum içerisinde çalışmakta.

Yoganın diğer bir basamağı olan konsantrasyon ve meditasyon çalışmaları sayesinde beyin ve nörolojik sistem daha iyi çalışmakta, bu sayede psikolojik sağlığımıza da faydaları bulunmakta. Yapılan birçok araştırma da düzenli meditasyon uygulamaları ile zeka ve konsantrasyon düzeylerinde artış meydana geldiği artık belirgin bilinen ve birçok yöntem tarafından (ör:mindfullnes tekniği) kullanılan bir teknik.

 

         Günümüzde modern tıp da Yoga'nın sağladığı bu etkileri artık kabul etmekte ve üzerinde on binlerce araştırma yapmakta. Eğer tıbbı makalelerin yayınladığı veri tabanlarını açıp sadece arama kısmına ‘Yoga’ kelimesini yazarsan, karşına on binlerce makale çıkacak. Bir tıp hekimi olarak gözlemlediğim ilginç bir detayı da paylaşmak isterim. YOGA hakkında yayınlanan tüm araştırmalar yoganın sadece faydaları hakkında. Hiçbir ilaç bedene sadece direk fayda sağlamazken(yan etkileri olduğundan), Yoga pratiği doğru ve gönüllü bir şekilde uygulandığında hastalıklara iyi geldiği ve insan üzerinde hep pozitif etkiler yarattığı gözlemlenmiştir.

 

         Bugüne kadar ölümsüzlüğü ab-ı hayat suyu ile bulmaya çalışmış olan insanoğlu, aslında artık ölümün doğasını kabul etmiş ve artık ölümlü formda olan insan bedenini bunca hastalık ve dertten nasıl kurtaracağının peşine düşmüştür. Çünkü geçtiğimiz yüzyıllarda ortalama yaşam süresi az olduğundan insan hayatını uzatmaya çalışırken bugünlerde uzayan insan ömrünü nasıl konforlu hale getireceğini bulmaya çalışmaktadır.

Geçmişi 150 yıla dayanan modern tıbbın aradığı şeyi, binlerce yıldan beri bilinen bir öğretide zaten mevcut olması ise çok şaşırtıcı. Sadece bunu keşfeden modern tıp sanki yeni bir şey bulmuşcasına bunu değerlendiriyor ve bunu ölçmeye çalışıyor.

         Evet Yoga ile fiziksel bedene ve zihne bir şeyler oluyor fakat  şu andaki bilgimizle, Yoga pratiği sayesindeki olan değişimi %100 olarak açıklamakta ne yazık ki yetersiz kalıyoruz. Ama iyi haber şu ki,%100 bilmesek de ,bu öğretiyi uygulayan herkes de işe yaraması ve herkese fayda sağlaması. 

 

         Yoga'nın günümüzün vebası olan ve artık hastalık olarak kabul edilen stress'i azalttığı yine birçok yayın tarafından belirtilmektedir. Ayrıca stress dışında birçok psikiyatrik rahatsızlığın destekleyici tedavisi olarak kullanılmakta ve bu psikiyatrik hastalıklara da iyi gelmekte. Peki neden Yoga o zaman tedavi olarak kullanılmıyor dediğiniz duyar gibiyim. Burada cevabı kendi kişisel yorumuna bırakıyorum:)

 

         Aslında her ne kadar Yoga şu'dur yada şu değildir diye anlatılsa da kişinin kendi deneyimlemesi gereken bir süreçtir. Yoga yaptığınızda hayatınızda ki her şeyi daha MUTLU ,HUZURLU ve UYUM içerisinde deneyimlemeye başlarsın. Kendinle ve etrafındaki her şeyle bütünleşmeye ve ilişkilerinizde aradığınız o mutluluğu yaşamaya başlarsın. Çünkü yoga aslında matın üzerinde yaptığınız pratikler dışında daha derin anlamları bulunan bir öğreti. Matın üzerinde kazandığın farkındalığı hayatına taşıyıp uyum içerisinde yaşamanı sağlayacak bir anahtar.

 

Bir arkadaşım bir keresinde endişe ile şu soruyu yöneltmişti;

'Yoga bir din mi ve ben yoga yaptığımda dinime ihanet mi etmiş olacağım?'

Yoga kesinlikle bir din değil. Hindistan’dan köken aldığı için sanki Hinduizm’in bir parçası gibi görünüyor olsa da Yoga tarihi çok eski ve geleneksel olarak yayılmış, insanlık için var olmuş ve var olmaya devam eden evrensel bir kavramdır. Herhangi bir kişiye ya da bir gruba mal edilemeyecek kadar bağımsız, ama uygulandığında da bir o kadar kişisel bir süreçtir.

 

         Diliyorum ki algında bir nebze YOGA'nın ne olduğuna dair bir imaj yaratabilmişimdir. Aslında konu burada anlattıklarımdan daha derin. Tavsiyem bu öğretiye bir şans tanı ve kendin ne olduğunu deneyimle. Bu deneyimler sonrası hayatında ne gibi değişikler olduğunu heyecanla izlemeye başlayabilirsin.

 

Sevgiyle ve ışıkla kal.

Namaste                                                                  

 ETKİNLİKLERİMİZİ EMAİL İLE TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN FORMU DOLDURUP İLETİNİZ...